Parodontológia

Felvesszük a harcot a fogágybetegségekkel.

Felvesszük a harcot a fogágybetegségekkel.

A parodontológia a fogágy és a fogakat körülvevő tartószövetek megbetegedésével foglalkozó tudományág. A kezdődő ínygyulladástól kezdve a fogmegtartó sínezésig ránk bízhatja magát!

Mi az a parodontológia?

A parodontológia a fogászat azon tudományága, amely a fogágy és a fogakat tartó szövetek megbetegségeinek megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. A fogágy magában foglalja a fogakat körülvevő és azokat támogató szöveteket, beleértve az ínyt, az alatta elhelyezkedő csontszövetet, a foggyökereket borító cementréteget, valamint a foggyökeret rögzítő rostrendszert. Továbbá parodontológusnak nevezzük a fogágybetegségekre specializálódott fogorvosokat.

Fogágybetegséghez vezető okok és súlyosbító tényezők

A rossz szájhigiénia és a helytelen fogmosási technika miatt a szájban található baktériumok összetétele megváltozik, az egyensúly felborul és a kórokozók felszaporodásához vezet. Ezek a kártékony baktériumok általában az eltávolítatlan lepedékből és fogkőből származnak. A nem megfelelő fogmosási technikán és a fogmosás elmaradásán túl, a plakk eltávolítását akadályozó rosszul kialakított tömések és koronaszélek is hozzájárulhatnak a probléma kialakulásához.

Továbbá számolnunk kell olyan súlyosbító tényezőkkel is, amelyek gátolják a fogágybetegségek gyógyulását. Ilyen például a:

  • Dohányzás: A dohányzás során létrejövő dohányfüst a vérkeringésre negatív hatást gyakorol, így az íny vérkeringése is károsodik, ugyanis a nikotin összehúzza az ereket, ezáltal pedig a gyógyulást is gátolja.
  • Hormonális változások: Serdülőkori és terhesség során bekövetkező hormonális változások miatt fokozódhatnak a gyulladásos tünetek.
  • Alapbetegségek: Egyes alapbetegségek is befolyással vannak a parodontium állapotára, ilyen például a cukorbetegség. A nem megfelelően ellenőrzött vércukorszintnél jelentősen megnő a fogak körüli csontpusztulás és a fogelvesztés esélye. Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegségnél is fennáll ez a kockázat.
  • Nem megfelelő, hiányos táplálkozás, vitaminhiány
  • Egyes gyógyszerek szedése
  • Túlzott alkoholfogyasztás
  • Stressz

Fogágybetegségek stádiumai

A parodontológiában kiemelkedően fontos az időfaktor, ugyanis az idő előrehaladtával, megfelelő kezelés nélkül a fogágybetegségek is egyre súlyosabbá válnak. A folyamat visszafordítható, amennyiben a probléma csak az ínyszövetet érinti, azonban ha a gyulladás átterjed a csontszövetre a károsodás ugyan még megállítható, de vissza nem fordítható. A fogágybetegség láncreakció szerűen alakul ki, így már csírájában érdemes elfojtani.

1. Fogkőképződés
A fogmosás elmaradása és a helytelen fogmosási technika miatt lepedék, azaz plakk képződik, amely ideális táptalajt jelent a baktériumok elszaporodásához. Amennyiben a vastag lepedék réteg hosszabb időn át “pihen” a fogakon, fogkő alakul ki belőle, mely még inkább segíti a kórokozók további elszaporodását.

2. Ínygyulladás (gingivitis)
A kialakult fogkő nem csak a fog szájüregi, azaz a látható részein rakódik le, hanem az íny alatti területeken is megtapad és folyamatos gyulladásban tartja azt. Látható jelei is vannak ennek a folyamatnak, ugyanis ilyenkor az íny vörös, duzzadt és fogmosáskor vérzéssel is járhat. Továbbá kellemetlen szájíz és szájszag tapasztalható. A rendszeres és alapos szájhigiénia (fogmosás és fogselyem használata) általában elegendő a gyulladás megszüntetéséhez, esetleg szakember által végzett professzionális tisztítás is szükséges lehet.

3. Korai parodontitis
Amennyiben a gingivitis kezeletlen marad, a gyulladás átterjedhet az íny alatti szövetekre, és megkezdődik a fogágy csonszöveteinek pusztulása. Tünetként megjelenik az ínyvérzés, az íny visszahúzódása, a fogtasakok kialakulása (4-5 mm) és fogak közötti távolság növekedése.

A fogtasakok kialakulása mögött az áll, hogy az íny és a fogak között már nincs megfelelő mennyiségű csontállomány, majd a nyállal és a lepedékkel bekerülnek a különböző baktériumok, amik gyulladást okoznak és tovább súlyosbítják a helyzetet.

Ebben az esetben már fogászati mélytisztításra, gyökérsimításra, kürettálásra van szükség, hogy eltávolítsuk a lepedéket és a fogkövet az íny alól, valamint a páciens közreműködése is szükséges a megfelelő szájhigiénia fenntartásában.

4. Mérsékelt parodontitis
Ha a gyulladás még tovább terjed a fogakat támogató szövetekre, az további csontvesztést eredményez. Ekkor fokozódik az ínyvérzés, szemmel láthatóan visszahúzódik az íny, mélyebb tasakok alakulnak ki (6-7 mm) az íny és a fogak között, és sajnos enyhe foglazulás tapasztalható. Ekkor már intenzívebb fogorvosi beavatkozás szükséges, amelyet esetleg gyógyszeres kezeléssel kell kiegészíteni. Szükség lehet sebészeti beavatkozásra is.

5. Súlyos parodontitis
Ez a betegség legsúlyosabb stádiuma, amelyet jelentős csont- és szövetpusztulás jellemez, ami a fogak kilazulásához vagy elvesztéséhez vezethet.

Tünetei: Jelentős ínyvisszahúzódás, mély ínytasakok (7 mm-nél nagyobb), erős foglazulás vagy fogvesztés, rossz lehelet, fájdalom rágás közben. Kezelése: Komplex kezelések szükségesek, beleértve a sebészeti beavatkozásokat, mint például tasakműtétek, csont- és szövetregenerációs eljárások, valamint esetleg fogpótlások.

Parodontológiai kezelések

Attól függően, hogy a betegség mennyire van előrehaladott állapotban, különböző parodontológiai kezelésekre lehet szükség.

Minden parodontológiai kezelést egy előzetes konzultáció előzi meg, ahol felmérjük, hogy mi okozza a problémát. Amennyiben rosszul illeszkedő, régi pótlások miatt nehezen megtisztítható a gyulladt terület, ezeket a töméseket, hidakat, koronákat szükséges kicserélni.

Szájhigiénés tanácsadás

Szájhigiénés tanácsadás: Az első és talán legfontosabb lépés, hogy a pácienseket megtanítsuk a helyes fogmosási technikára. Elsőre talán banálisnak tűnhet ez a lépés, sokan ódzkodnak tőle, hogy felnőttkorban a fogmosást kelljen gyakorolni, de mégis a helytelen technika a parodontológia betegségek legfőbb okozója. Továbbá ahhoz, hogy a fogászaton történő kezeléseknek hosszútávon is legyen eredménye, elengedhetetlen a páciens otthon végzett munkája a szájápolásban.

Fogkő

Fogkő-eltávolítás: Depurálás során az íny felett található fogkövet távolítjuk el, továbbá a fogak professzionális tisztítása, polírozása történik meg. A szájhigiénés tanácsadással és a depurálással a gingivitis még orvosolható és a maradandó károsodást is elkerülhetjük.

Kürettálás

Kürettálás (zárt vagy nyitott): A zárt kürettálást a még nem túl mély tasakok esetén helyi érzéstelenítésben végezzük egy speciális kézi műszerrel. A kezelés után a gyógyulási folyamat több hétig is eltarthat.

A nyitott kürettálást szintén helyi érzéstelenítéssel végezzük, azonban itt az íny bemetszése után, a parodontális tasakokat közvetlen rálátással tisztítjuk meg, majd az ínyt varratokkal rögzítjük.

Sínezés: Előrehaladott parodontitis esetén, a meglazult fogakat egy sínnel rögzítjük hogy stabilizáljuk őket és megelőzzük a további vándorlást. Továbbá ezzel a kezeléssel a rágási funkciót is javítani tudjuk.

Fogínyátültetés és csontpótlás: Súlyos esetekben szükség lehet magas szaktudást igénylő fogínyátültetésre és/vagy csontpótlásra is, amelyekre minden esetben műtéti, steril körülmények között kerül sor. Mindkét esetben saját szövetekből történik a kezelés és igen hosszú gyógyulási idővel kell számolni.

Parodontológia árak

A fogágybetegség kialakulásának fázisainak ismertetése alapján jól látható, hogy a betegség előrehaladtával más és más terápia szükséges, így a kezelés árát is az határozza meg, hogy az egyén épp mely fázisban tart. Személyes konzultáció után már pontos kezelési tervet tudunk készíteni, ezzel együtt pedig a szükséges kezelések áráról is tájékozódhat.

Parodontológia

  • Parodontológiai állapotfelmérés 25 000 Ft

    vizsgálat, státuszfelvétel

  • Zárt küret foganként 12 000 Ft
  • Zárt küret 1/4 fogívre 40 000 Ft
  • Zárt küret alsó-felső fogívre 120 000 Ft
  • Teljes kürettálás fogívenként 65 000 Ft
  • Lézeres tasakfertőtlenítés / fog 10 000 Ft
  • Varratszedés Díjmentes
  • Érzéstelenítés Díjmentes
  • Receptírás Díjmentes
  • Kontroll Díjmentes

Időpontfoglalás

A fogágybetegség egy alattomos betegség, ugyanis kialakulása nem minden esetben jár intenzív tünetekkel, vagy ha mégis, az emberek gyakran hajlamosak figyelmen kívül hagyni ezeket és semmisnek venni a jeleket. A parodontális betegségek megelőzése és korai felismerése kulcsfontosságú az egészséges fogágy fenntartásához. Épp ezért azt javasoljuk, hogy ha bármilyen tünetet észlel a fent megnevezettek közül, kérjen időpontot és látogasson el rendelőnkbe, hogy korai stádiumban ismerhessük fel a problémát és elkerülhessük a súlyosabb következményeket!

Időpontfoglalás

Kérjen időpontot az űrlap kitöltésével, adatainak megadásával, és hamarosan telefonon visszahívjuk! Minden megkeresésre 1 munkanapon belül válaszolunk.

Kérjük adja meg elérhetőségeit, hogy felvehessük Önnel a kapcsolatot. Az általunk gyűjtött információk segítenek ebben.
Kérjük írja le néhány mondatban, hogy miben lehetünk a segítségére. Nyugodtan írjon a panaszáról vagy az igénybe venni kívánt kezelésről.