Fogkő-eltávolítás (vagy más néven depurálás) során a fogfelszínen található fogkövet, lerakódásokat, lepedéket egy ultrahangos készülékkel távolítjuk el. A fogkő-eltávolítás nem csak esztétikai szempontból nagyon jelentős kezelés, de rengeteg fogágybetegség előzhető meg vele. Annak érdekében, hogy minél tovább megőrizhessük fogaink és fogágyunk egészségét, a rendszeres fogkő-eltávolítás elengedhetetlen!
Mi a fogkő?
Minden étkezés után, a fogak és némelyik típusú fogpótlás felszínén elkezdődik a lepedékképződés. A lepedék ételmaradékból, nyálból és kórokozókból áll. A fogmosással nem eltávolított lepedék dentális plakká változik. A nyálban lévő ásványi anyagok hatására, a plakk elmeszesedik (mineralizálódik), megkeményedik és kialakul az úgynevezett fogkő. A fogkő érdes, irritáló felszínű és nagyon gyakran sárgás-barnás elszíneződést is mutat, amelyet nagy mértékben befolyásolnak az étkezési és életviteli szokások. A kávé, a vörösbor, a dohányzás nem csak a fogak, hanem a fogkő elszíneződéséért is felelős.
Miért fontos a fogkő eltávolítása?
Milyen következménnyel jár, ha nem járunk rendszeres fogkő-eltávolításra?
Amíg az íny feletti fogkő a rossz esztétikai hatás miatt zavaró, az íny alatti, gyakran szabad szemmel nem észrevehető fogkő ínygyulladáshoz, később pedig fogágybetegséghez is vezethet. A gyulladás miatti ínyvisszahúzódás azt is eredményezheti, hogy érzékennyé válnak a fogynyaki területek, idővel a fog elveszíti stabilitását, meglazul, ki is eshet. A fogíny visszahúzódását követően bekövetkezik a csontsorvadás is. Az úgynevezett fogágybetegség (parodontopátia) egyszerre több fogat is érinthet, a fogíny és a csontos alap elsorvadnak, visszahúzódnak. Minél előrehaladottabb a folyamat, annál nehezebb kezelni, visszafordíthatatlanná válik, a fogak elvesztését eredményezi.
A fogkő tünetei
Milyen tüneteket produkál a fogkő jelenléte?
Beszélünk íny feletti és íny alatti fogkőről. Az íny feletti fogkő elszíneződhet, kedvezőtlen esztétikai hatást nyújt. Az íny alatti fogkő irritálja a fogínyt, melegágya a különböző típusú kórokozóknak, fogíny gyulladást produkál és tart fenn. A fogíny megduzzad, vöröses, érzékeny/fáj, eleinte étkezéskor, fogmosáskor, fogselymezéskor, aztán spontán is vérezni kezd. Az ínypapilla elveszti feszességét, megpuhul, ezzel elősegíti azt, hogy még több plakk, majd fogkő tapadjon meg a fog és az íny találkozási helyén. Az ínygyulladás erős fájdalommal is járhat, amely gyakran hasonló a fogfájáshoz. Másik jellegzetessége a kellemetlen szájszag (halitózis).
A fogkő kialakulásának megelőzése
Hogyan előzhető meg a fogkő kialakulása?
A fogkő kialakulását csak megfelelő szájhigiéniával és rendszeres fogászati kontrollokkal lehet megelőzni.
- Nagyon fontos a helyes fogmosási technika. Ha úgy érzi, hogy segítségre van szüksége, megmutatjuk és begyakoroljuk önnel a helyes fogmosást.
- A minőségi (hagyományos, elektromos vagy ultraszónikus) fogkefe és annak rendszeres cseréje. Ajánlott 3 havonta cserélni kézi fogkefénket és a fogkefe fejeket is.
- Mosson fogat antibakteriális, fluoridos fogkrémmel, ami csökkenti a szájüreg baktérium flóráját.
- Elengedhetetlen a fögközök megfelelő tisztítása fogselyemmel, fogköztisztító kefével.
- Nagyon hatásos a szájvíz, illetve a szájzuhany használata, de csak megfelelő szájhigiénia és fogkőmentes szájüreg mellett.
- Étkezés után mossunk fogat vagy legalább öblítsük ki vízzel a szánkat.
Gyakori kérdések
Mitől vérezhet a fogíny?
- A fogínyvérzés leggyakoribb oka a fogínygyulladás. A vérzés a gyulladás kezdetekor legtöbbször csak kiváltott (étkezés, fogkefe), később viszont spontán is lehet. Leggyakrabban a vér élénk piros színű. Vérzés miatt jellegzetes fémes íz is észlelhető a szájüregben.
- Hormonális eredetű: terheseknél gyakoribb a fogínyvérzés
- Nagyon súlyos C-vitamin hiány
- Leukémia
- Véralvadási problémák
Mit jelent a tasakképződés?
A fogkő általi irritáció miatt, a fog és íny közötti barázda, rés egyre mélyebbre húzódik a foggyökér irányába, ezáltal alakul ki a tasak. A tasak olyan mint egy „zseb”, amelyet a páciens már nem tud saját magának kitisztítani. A gyulladás előrehaladtával, a tasakok egyre mélyebbek lesznek, egyre több ételmaradék ékelődik be a fogak közé. A kórokozók fenntartják a gyulladást, a csonthoz érve pedig megkezdődik a csontleépülés, csontsorvadás. A fog tartó szerkezete meggyengül, így az érintett fog meglazul, sok esetben idővel ki is eshet.
Hogyan tudom magamnak eltávolítani a fogkövet?
Amíg a lepedék fogkefével, fogselyemmel a páciens által is eltávolítható, a fogkővet csak a fogorvos vagy a dentálhigiénikus tudja eltávolítani. Ezt az eljárást fogkő-eltávolításnak vagy depurálásnak nevezik. Nagyon gyakran azt tapasztaljuk, hogy a páciens nem tisztítja megfelelően a vérző, fájó íny területét, ezzel viszont csak ront a helyzeten és fokozódik a gyulladás.
Milyen hajlamosító tényezői vannak a fogínygyulladásnak?
- Nem megfelelő szájhigiénia
- Torlódott fogak
- Nem megfelelő fogpótlások
- Hormonváltozások (terhesség, menopauza)
- Dohányzás, alkohol
- Vitaminhiány, hiányos táplálkozás
- Genetikai hajlam
- Gyenge immunrendszer
- Krónikus betegségek (cukorbetegség)