Mi az a harapásemelés, mikor és hogyan alkalmazzuk?

A mélyharapás jelentése és oka

A mélyharapás a lakosság egy igen nagy százalékát érintő harapási rendellenesség, amely során a felső metszőfogak nyugalmi állapotban 2 mm-nél nagyobb felületet fednek el az alsó fogsorból. A fogsor szabályos állapotában, normál harapás (ú.n. normoklúzió) esetében ez az átfedés maximum 1-2 mm lehet, tehát az ennél nagyobb eltérést, mélyharapásnak nevezzük.

A mélyharapás lehet örökölt és szerzett. Örökölt esetben genetikai tényezők állnak a háttérben és már gyerekkorban, a tejfogaknál megfigyelhető a probléma. Ha a maradó fogak megjelenése után tűnik fel, akkor szerzett mélyharapásról beszélhetünk, amely gyermekkori szokások, fogazati rendellenességek, rosszul illeszkedő fogorvosi kezelések vagy állkapocs sérülések következtében alakulhat ki. Előfordulhat, hogy az örökölt és szerzett tényezők kombinációja vezet a rendellenességhez.

A mélyharapás következményei

A mélyharapás nem csupán esztétikai problémát jelent, de hosszú távon komoly következményekkel kell számolni, mint:

Ínyproblémák: Az alsó fogak nyomást gyakorolhatnak a felső fogínyre, ami irritációt, ínykárosodást és ínygyulladást okozhat. Mélyharapás esetén az alsó fogak a felső szájpadba, tehát az ínybe harapnak.

Állkapocs-problémák: A mélyharapás extra terhelést jelent az állkapocsízületre (TMI), ami a rágóízületeknek túlterhelést, fájdalmat és diszfunkciót okoz.

Beszédzavar: A mélyharapás következménye lehet a beszédzavar is, mivel a fogak és az állkapocs rendellenes elhelyezkedése akadályozhatja a helyes hangképzést.

Mi az a harapásemelés?

A harapásemelés egy olyan fogászati beavatkozás, amely elsősorban a mélyharapás problémáját hivatott orvosolni. A kezelés során átmenetileg kiiktatjuk az alsó és felső fogsor átfedő érintkezését, így a két felület csupán a két fogsor között elhelyezett készüléken keresztül találkozik. Egyszerűbben megfogalma: megakadályozzuk, hogy az alsó és a felső fogsor érintkezzen egymással.

Mely esetekben alkalmazható harapásemelő?

  • mélyharapás
  • fogcsikorgatás
  • fogszorítás
  • nyitott harapás
  • keresztharapás
  • fogív tágítás
  • fogtorlódás

Harapásemelő eszközök

Harapásemelés során többféle eszköz alkalmazható a mélyharapás kezelésére, korrigálására. Ezek közé tartoznak:

Harapásemelő sánc
A harapásemelő sánc egy olyan fogszínű fogszabályozó eszköz, amelyet a belső fogívre, pontosabban a metsző és szemfogakra helyeznek fel annak érdekében, hogy megakadályozza az alsó és a felső fogsor érintkezését. A felhelyezést követően némi kellemetlenség, beszédhiba, pöszeség jelentkezhet, de a megszokást követően teljesen fájdalommentes az eszköz használata. A hagyományos fogszabályozó készülékekhez hasonlóan, ebben az esetben is ügyelni kell a fokozott szájhigiéniára.

Harapásemelő sín
A kivehető harapásemelő sínt a fogorvos által levett lenyomat alapján vagy, mint ahogyan a rendelőnkben is digitális szkennelés alapján, a fogtechnikus személyre szabottan készíti el a tökéletes illeszkedés érdekében. A harapásemelő sín egyenletesen oszlatja és nyeli el a rágás közben megjelenő erőhatásokat, így megakadályozza a rágóizmok, illetve az állkapocsízületek túlherhelődését.

Protetikai megoldások
A protetikai eszközök, például a betétek, koronák és hidak is alkalmazhatók a mélyharapás korrigálására. Az eljárás során az ideiglenes pótlásokat néhány milliméterrel magasabbra készítjük el az állkapocsízület terhelhetősének figyelembevételével. A kezdeti diszkomfortérzeten kívül egyéb kellemetlenséggel nem jár, megszokás után pedig véglegesre lehet cserélni az ideiglenes pótlásokat. Ez az eljárás a fogak csiszolásával is járhat.

Állkapocs műtét
A legsúlyosabb esetekben, mint az alulfejlett állkapocs vagy a túlságosan alacsony arcmagasság esetében, amikor más kezelési lehetőségek nem elegendőek, akár állkapocs műtétre is sor kerülhet. Sebészeti műtéttel valójában igen ritkán kell számolni, ugyanis a korábban említett harapásemelő eljárások hatékony eredményt érnek el.

Otthoni mélyharapás teszt

Hogyan tesztelheti le otthon, hogy mélyharapása van?

1. lépés
Nézzen bele a tükörbe egy jól megvilágított helyen.

2. lépés
Lassan csukja össze a száját, hogy a felső és alsó fogai természetesen érintkezzenek.

3. lépés
Nézze meg, hogy mennyire fedik le a felső fogai az alsó fogakat. Ha a felső fogak több mint egyharmad része átfedi az alsó fogakat, az mélyharapásra utalhat.

3+1. lépés
Ha a tükör előtt, összecsukott szájállásnál az alsó ajak alatt redő alakul ki, ugyanúgy mélyharapásról beszélhetünk.

Ha a tükör próba pozitív eredményt mutat, javasoljuk, hogy látogasson el rendelőnkbe a pontos diagnózis felállítása és a szükséges kezelés megkezdése érdekében!

Harapásemelés időtartama és ára

A harapásemelés kezelési ideje és ára nagyban függ a páciens mélyharapásának súlyosságától, továbbá, hogy mely harapásemelő módszer alkalmazható. A kezelés teljes hossza egyénenként változhat, pár héttől akár több hónapig is terjedhet, így mindenképp csak egy személyes konzultáció után tudunk pontosabb választ adni.

Időpontfoglalás

Amennyiben harapási rendellenességgel küzd, ne késlekedjen felkeresni rendelőnket, ugyanis az elhanyagolt vagy nem megfelelően kezelt mélyharapás, maradandó íny és állkapocs problémákat okozhat! Nem mellesleg a harapásemelő kezelések minimális kellemetlenséggel járnak, így a fájdalomtól sem kell tartania!

Időpontfoglalás

Kérjen időpontot az űrlap kitöltésével, adatainak megadásával, és hamarosan telefonon visszahívjuk! Minden megkeresésre 1 munkanapon belül válaszolunk.

Kérjük adja meg elérhetőségeit, hogy felvehessük Önnel a kapcsolatot. Az általunk gyűjtött információk segítenek ebben.
Kérjük írja le néhány mondatban, hogy miben lehetünk a segítségére. Nyugodtan írjon a panaszáról vagy az igénybe venni kívánt kezelésről.