Mi az állkapocsízület és hol helyezkedik el?
Az állkapocsízület (Articulatio temporomandibularis) a koponya egyetlen valódi ízülete. Ezen ízület segítségével rögzül az állkapocs a koponyához és válnak lehetővé az állkapocs mozgásai, amelyek hozzájárulnak olyan mindennapi tevékenységekhez, mint a rágás, a beszéd és a nyelés.
Az állkapocsízület helyét könnyen kitapinthatjuk magunk is. Arcunk két oldalára, a hallójáratok alá helyezve ujjainkat, majd nyitó-záró mozgást végezve jól érezhetővé válik az ízületi fejecsek mozgása.
Állkapocs ízületi betegségek tünetei
Az állkapocsízületi rendellenességek vagy betegségek egyik csoportja a temporomandibularis diszfunkció (TMD), ami számos különböző tünettel járhatnak, amelyek befolyásolhatják a mindennapi életminőséget.
Fájdalom
Az egyik leggyakoribb tünet a fájdalom vagy érzékenység az állkapocsízület környékén. Ez a fájdalom lehet egészen tompa, de intenzíven lüktető és éles, nyilalló fájdalom is. Rosszabb esetekben a fájdalom nem csak az állkapocsízületet érinti, hanem kiterjedhet a fej vagy a nyak különböző területeire is.
Kattogás, recsegés, ropogás
Az állkapocs mozgásai közben tapasztalt hangjelenség semmiképp nem jó jel, ugyanis ezeket a hangokat általában az állkapocsízületet érintő rendellenességek váltják ki. Ilyen például az ízületi porckorong rendellenes kimozdulása által kiváltott kattogás, amelyet hallani és kitapintani is lehet.
Rendellenes állkapocsmozgások
Az állkapocs mozgástartománya beszűkülhet vagy megjelenhetnek olyan jelenségek, mint például az állkapocs oldalirányú elcsúszása. Gyakori tünet, hogy a páciens nem tudja kellően nagyra nyitni vagy oldalirányba mozgatni a száját, vagy ha igen, ez fájdalommal, esetleg hangjelenséggel társul. Súlyos esetben részleges vagy teljes szájzár is kialakulhat, amely a táplálkozásban és beszédben is komoly problémát okoz.
Egyéb melléktünetek
Az állkapocsízület és a fül közötti közelség miatt, állkapocs ízületi betegség esetén a fül területén is jelentkezhetnek panaszok, mint például fülzúgás (tinnitus), hallás zavarok, fülfájás vagy szédülés. Ilyen esetben felmerülhet a kérdés, hogy a panaszok fül-orr-gégészeti eredetűek-e vagy sem. Melléktünetként említhető meg az arcfájdalom, a fejfájás, izommerevség vagy rágóizom begörcsösödés, esetleg izommegnagyobbodás (rágóizom-hypertrophia).
Az állkapocs ízületi problémák legfőbb okai
Az állkapocsízületi problémák, vagy temporomandibularis diszfunkció (TMD) kialakulása számos tényezőre vezethető vissza, amelyek egyénenként nagyon eltérőek lehetnek és gyakran összetettek.
Hajlamosító tényezők
- Psichés eredetű tényezők (stressz, szorongás): A stressz és szorongás miatti fogsor szorítás hozzájárulhat az állkapocs izmainak feszüléséhez, ezáltal nőhet az állkapocsízületi problémák kockázata.
- Állcsont fejlődési vagy trauma általi elváltozások (strukturális faktorok).
- Harapási rendellenesség (malokklúzió): Az állkapocsízületi problémák egyik gyakori oka a malokklúzió, vagyis a harapási rendellenesség lehet. Ha az alsó és felső fogak nem illeszkednek megfelelően egymáshoz, az állkapocsízületi panaszokhoz is vezethet.
Iniciáló tényezők
- Traumás hatások (ütés, baleset): Ide tartoznak a (sport) balesetek, ütések az állkapocs területén, a fejen vagy az arcon, hosszú időtartamú fogászati beavatkozás, ásítás, extrém szájnyitás.
- Parafunkciók (bruxismus).
- Rossz szokások: Például az ujjszopás, az ajkak harapdálása, a körömrágás és a rágózás is hozzájárulnak az állkapocs ízületi problémák kialakulásához.
Hormonális változások
A terhesség vagy menopauza okozta hormonális változások befolyásolhatják az ízületi szöveteket és az állkapocsizmok működését.
Az állkapocs ízületi betegségek kezelése
Állkapocsízületi betegségek esetén a kezelési lehetőségek széles skáláját kínáljuk, figyelembe véve a panaszok súlyosságát és az egyéni szükségleteket.
Enyhébb esetek kezelése:
- Nem megfelelő fogtömések és fogpótlások cseréje vagy korrekciója a megfelelő harapási pozíció, illetve fogérintkezések eléréséhez.
- Gyulladáscsökkentőkkel való fájdalom és duzzanat enyhítés.
- Gyógytorna az állkapocs mozgékonyságának javítására és az izmok erősítésére.
Súlyabb és összetettebb esetek kezelése:
- Régi vagy helytelenül beállított fogpótlások cseréje az ízületi diszfunkció helyreállítása érdekében.
- Az állkapocsfejecsek nyugalmi, kényelmi pozíciójának bemérése, ami alapja a teljes vagy részleges fogászati rehabilitációnak.
- Sínterápia az izületi porckorong vagy a teljes állkapocs repozicionálásához.
- Egyéb szakterületek bevonása, mint fül-orr-gégész vagy fogszabályozó fogorvos.
Ha az állkapocs területén fájdalmat vagy érzékenységet észlel, javasoljuk, hogy már az első tünetek jelentkezésekor vegye igénybe szakorvos segítségét! Előzze meg a probléma súlyosbodását és látogasson el a GentleDent fogászati rendelőbe, hogy minél előbb alapos kivizsgálásban, személyre szabott kezelésben részesüljön!