Mi a kivehető fogpótlás?
A kivehető fogpótlás lehet részleges (lemezes), amely különböző módon támaszkodik a meglévő fogakra (kapcsos fémvázas, kombinált: csúsztatós, teleszkópos) vagy teljes kivehető fogsor (teljes fogatlanság esetén). Az utóbbi típus rögzítését és stabilitását fokozhatjuk miniimplantátumok beültetésével az állcsontokba.
A kapcsos kivehető fogpótlás részleges foghiány esetén javasolt, amikor a megmaradt fogak mennyisége és/vagy elhelyezése nem teszi lehetővé a rögzített megoldást. A fémből öntött vékony alaplemezt kapcsok rögzítik a megmaradt fogakhoz, amelyeket sok esetben speciális kapocstartó koronákkal látunk el. Ezek megvédik a fogat a kapocs általi kikoptatástól és speciálisan kialakított formájuk miatt megfelelő retenciót biztosítanak a kivehető fogpótlás számára.
A kombinált teleszkópos fogsor akkor javasolt, ha csak 2-3 megtartható fog áll rendelkezésünkre. Ezeket a fogakat speciális fémkoronával (primer korona) borítjuk, amelyek nem megfelelően a kivehető pótlás belső részében azok negatívja található (szekunder korona). A kivehető rész behelyezésekor a két koronatípus egymásba csúszik és biztosítják a pótlás rögzítését. Tökéletes esztétikai hatást biztosít, mivel a fém részek nem látszanak a pótlás behelyezése után. Egy fog elvesztése után is használható, minimális átalakítást igényel.
A kombinált csúsztatós fogpótlás esetén, a meglévő fogakat rögzített pótlással egybefoglaljuk olyan módon, hogy a szélső fogakhoz úgynevezett csúsztatókat rögzít a fogtechnikus, amelyek a szélső kivehető részekbe kialakított vájatba fognak belecsúszni. Esztétikus és jól rögzülő, stabil fogpótlás.
A teljes kivehető felső fogpótlás a szájpadlást is beborítja és a vákumhatás növeli annak stabilitását.
Saját fog híján, a kivehető fogpótlás implantátumokra is rögzülhet. Ehhez a felső állcsontnál 4 darab implantátumra, az alsónál 2 darab implantátumra van szükség. Olyan esetben ajánlott, amikor a hagyományos teljes kivehető fogpótlás anatómiai vagy egyéb okokból nem elég stabil.
Miért fontos mihamarabb pótolni a hiányzó fogakat?
Célszerű, az eltávolításra szoruló fogat maximum 6 hónappal bezárólag pótoltatni. A foghiány számos problémához vezethet. Minél hamarabb pótoljuk a hiányzó fogat, annál egyszerűbb és könnyebben kivitelezhető, kevésbé megterhelő megoldások állnak rendelkezésünkre. A kivehető fogpótlás, akármennyire stabil és kényelmes, soha nem fogja tudni biztosítani azt a komfortérzetet és rágási funkciót, mint a saját fogak. Részesítsük előnyben a fogmegtartó kezeléseket és vigyázzunk a fogaink épségére.
A foghiány tünetei
- Esztétikai probléma: frontfogak, kisörlők hiánya.
- Funkcionális problémák: beszéd, kiejtés, rágás, emésztés.
- Íny és csontsorvadás: egy idő után az íny esztétikájának visszanyerése csak kivehető fogpótlással vagy rögzített pótlás esetében sebészeti ínyműtéttel érhető el.
- Szomszédos fogak bedőlnek, felső antagonisták lefelé vándorolnak (elongáció) a foghiány felé, esztétikai és funkcionális problémákat idéznek elő. Van olyan eset, amikor csak egy előzetes fogszabályozással tudjuk megteremteni a pótlásra szoruló fog helyét.
- Harapási magasság csökkenése (több hátsó fog hiánya).
- Az arc arányai megváltoznak, idősebb arcvonások, öreges kinézet: főleg nagy kiterjedésű foghiány esetén.
- Meglévő fogak túlterhelése, fognyaki kopások, szuvasodás és érzékenység, mobilissá válnak, sérülhetnek a nem megfelelő irányú terhelés következtében.
- Állkapocs ízületi panaszok (fülzúgás, kattogás).
A foghiány kialakulásának megelőzése
Foghiányhoz vezető okok: elhanyagolt szájhigiénia, előrehaladott, gyökérfelszínre is kiterjedő szuvasodás, hosszanti fogtörés, fogtőrés, ami ínyszél alá fut, traumák, amely fogvesztéshez vezetnek, előrehaladott fogágybetegség, amelytől a fog kilazul vagy kiesik, sikertelen fogmegtartó kezelések (sikertelen gyökérkezelés).
Ezek többségét kiküszöbölhetjük a rendszeres szűrővizsgálatokkal és megfelelő szájhigiéniával.
A kivehető fogpótlás menete, lépései
Az kezelés menete a fogsor típusától függően mutat némi eltérést, de alapvetően a következő pontokat tartalmazza:
- Állapotfelmérés, panorama röntgen, kezelési terv kiállítása.
- Megtartott fogak előkészítése és lenyomatvétel a rögzített elemekhez.
- Rögzített elemek bepróbálása, funkciós lenyomatvétel, arcív.
- Harapás: a megfelelő harapási magasság beállítása a fogtechnikus által elkészített viasz sáncokkal.
- Fogpróba: a kivehető rész fogainak esztétikájának és érintkezésének az ellenőrzése.
- Végleges próba, a rögzített elemek végleges beragasztása és fogsor átadás
- Kontroll: a kivehető rész esetleges korrekciója.
Fontos az, hogy ha Ön azt tapasztalja, hogy az érzéstelenítő hatásának megszűnése után az új pótlás magassága túl hamar érintkezik az antagonista fogakkal, akkor időpontot kell kérni magasság beállításra, mivel túlterhelt fog érzékennyé válhat, megfájdulhat.
A kivehető fogpótlás után
Az érzéstelenítő beadásának a helye 1-2 napig érzékeny lehet. Ha élő fogról van szó, előkészítés vagy csiszolás után a fog érzékennyé válhat, főleg hidegre, melegre. A fogpótlás végleges ragasztása után, ez tünet pár napon belül elmúlik.
A fogpótlással ellátott fogat ugyanúgy kell tisztítanunk, mint egy saját, ép fogat. A kivehető fogpótlást is minden nap ki kell venni és a kapott instrukciók alapján meg kell tisztítani.
A kivehető fogpótlás, főként a teljes kivehető fogsor, átadás után korrekcióra szorulhat azokon a helyeken, ahol a lágyrészeket sérti.
A kivehető fogpótlás félévente ellenőrzésre szorul. Évente vagy többévente a fogsor alábélelést igényelhet a íny és csont alapzat folyamatos leépülése miatt. Az alábélelés történhet a fogászati rendelőben, egy ülésben vagy lenyomatot igényel és fogtechnikai beavatkozást. Alábélelt fogsora stabilabb, konfortosabb lesz.
Gyakori kérdések
Milyen anyagból készülnek a kivehető fogpótlások?
A kivehető pótlás fém részei nikkelmentes, antiallergén, biokompatibilis fémötvözetből készülnek. A rögzített fogpótlások fém (teleszkóp primer koronája) vagy fémkerámia (csusztató vagy kapocstartó korona) anyagból készülnek. A fogsor kivehető része és a hozzá tartozó fogak speciális fogászati műanyagból vannak előállítva.
Idővel megváltozik-e a fogpótlás színe?
A porcelánnal leplezett rögzített fogpótlások színe nem változik. A műanyag fogak idővel elkophatnak és el is színeződhetnek, főleg nem megfelelő tisztítás során, ezek cserére szorulhatnak.