A fogvesztés az esztétikán túl, nem csupán az önbizalomra, de az életminőségre is erősen kihat. Gondoljunk csak például a rágási vagy hangképzési és beszédbeli nehézségekre, illetve ezeken felül a foghiány gyomorbántalmakat is okozhat a nem megfelelően megrágott ételek miatt. Összefoglaltuk a leghasznosabb tudnivalókat mindazoknak, akik fogászati implantátum beültetését fontolgatják.
Mi az a fogimplantátum?
A fogászati implantátum egy vagy akár több fog pótlására alkalmas, felső és/vagy alsó állcsontba helyezett szövetbarát segédeszköz. A fogászati implantátumok rendkívül stabilak és tartósak, így lehetővé teszik, hogy a páciensek visszanyerjék az elvesztett foguk funkcionalitását és esztétikáját. Emellett segítenek megelőzni az állkapocs csontjának további leépülését is.
Hogyan épül fel az implantátum?
A gyakorlatban a fogimplantátum 3 részből épül fel: a műgyökérből (implantátumból), a felépítményből és a koronából (fogpótlásból). Ez a több egységből álló rendszer biztosítja, hogy a fogpótlás az eredeti foghoz hasonló stabilitással rendelkezzen.
1. Implantátum: A köznyelvben gyakran a 3 különálló egységet együttesen nevezik implantátumnak, de az implantátum valójában maga a műgyökér, amely az állcsontban a hiányzó fog gyökerét pótolja.
2. Felépítmény: A felépítmény egy köztes elemként funkcionál a korona és az implantátum között. A köztes elem a műgyökérhez csavarral rögzül, majd a koronához szintén csavarral vagy ragasztással kapcsolódik. A csavaros felépítmény teszi lehetővé, hogy bármilyen okból kifolyólag a későbbiekben könnyen cserélhető, alakítható legyen a korona.
3. Korona: Az implantátum látható része, amely egyénileg, a páciens meglévő fogaihoz igazodva, a hagyományos koronához hasonlóan készül.
Fogimplantátum előnyei
Stabilitás és tartósság: Ahogy már korábban említettük a fogimplantátumok megfelelő ápolás és kontroll mellett rendkívül hosszú élettartamúak. A legmodernebb, prémium kategóriás implantátumok élethosszig tartó garanciát biztosítanak.
Természetes kinézet és kényelem: Az implantátumok magas minőségű, ellenálló anyagokból készülnek, és a fogak természetes kinézetét és érzetét nyújtják, így szinte észrevétlenül illeszkednek a meglévő fogak közé. A kivehető fogpótlásokkal ellentétben az implantátumok nem okoznak kellemetlenséget a mindennapi tevékenységek közben, mint például rágás vagy beszéd során, így táplálkozás közben sem kell attól tartani, hogy a beültetett fog elmozdul, netán kihullik.
Funkcionalitás: Az implantátumok lehetővé teszik a páciensek számára, hogy a teljes gyógyulást követően visszanyerjék a fogak teljes funkcionalitását, beleértve a normális rágóerőt és harapást.
Könnyű tisztíthatóság: További előnye, hogy az implantált terület könnyen tisztán tartható, az egyedülálló (szóló) implantátumok esetében egy egyszerű fogselyem segítségével is megtisztíthatjuk a fogpótlás területét. A beültetés után még fontosabbá válik a megfelelő szájhigiéné, ugyanis az implantátum hosszú távú sikerének feltétele a megfelelő szájápolás.
Nem igénylik a szomszédos fogak átalakítását: Ellentétben például a hagyományos hidakkal, a fogimplantátumok elhelyezéséhez nem szükséges a szomszédos fogak csiszolása vagy átalakítása, így megőrizhető a saját, ép fogak állapota. Továbbá, önálló pillérként viselkednek, így a még meglévő fogakat nem terhelik túl a fogpótlások, de híd is képezhető általuk.
Fémallergia esetén is alkalmazható: A fémallergia nem feltétlenül akadályozza meg a fogimplantátum beültetését. Számos alternatív megoldás létezik olyan implantátumok formájában, melyek kiválthatják a hagyományos fémeket, mint például a titán vagy a cirkónium. Ezek a bio-összeférhető anyagok nem okoznak allergiás reakciót, így ideális választást lehet azok számára, akik fémérzékenységben szenvednek. Azonban a biztonság kedvéért a beültetés előtt érdemes allergiavizsgálatot készíteni.
Erős fogágybetegség esetében is alkalmazható: Erős fogágybetegség esetén a fogimplantátum beültetése továbbra is opció lehet, bár az eljárás előtt szükség van a fogágybetegség kezelésére és stabilizálására. A fogágybetegség, mint például a fogínygyulladás vagy parodontitis, általában a fogak körüli szövetek gyulladását és sorvadását jelenti. Az ilyen körülmények általában nem ideálisak a fogimplantátum beültetéséhez, mivel befolyásolhatják a beültetett fog stabilitását, és növelhetik az implantátum körüli szövetek fertőzésének kockázatát. Azonban megfelelő kezelés és gondos előkészítés után lehetőség van a biztonságos beültesre.
Esztétikus: Végül, de nem utolsó sorban az implantátumok segítenek visszaállítani a páciensek mosolyának eredeti állapotát, sőt sok esetben korábbi esztétikai problémákat is korrigálhatunk egy-egy implantátummal.
Fogászati implantátum behelyezésének feltételei és kontraindikációi
A fogászati implantáció sikeressége és tartóssága érdekében bizonyos feltételeknek meg kell felelni, illetve vannak esetek, mikor a beültetés kifejezetten nem ajánlott vagy nem végezhető el bizonyos kontraindikációk miatt.
Megfelelő mennyiségű és minőségű csontállomány: A implantátum stabil rögzüléséhez elegendő mennyiségű és minőségű állkapocscsont szükséges. Ha a páciens esetében ezek a feltételek nem adottak, csontpótlással sikeres beültetés végezhető el.
Jó általános egészségi állapot: A páciens általános egészségi állapota befolyásolhatja az implantátum sikeres gyógyulását és beépülését. Egyes krónikus betegségek, például súlyos szív- vagy tüdőbetegségek, kezeletlen cukorbetegség, autoimmun betegségek, komplikációkat okozhatnak az implantátum beültetés során, ezért ezek a kockázatok miatt ellenjavalltak lehetnek. Bizonyos gyógyszerek, például kemoterápia vagy immunszuppresszív terápia, befolyásolhatják a csontgyógyulást és a sebgyógyulást, ami problémákat okozhat az implantátum sikeres beültetése és integrációja során.
Megfelelő szájhigiénia: A megfelelő szájápolás alapvető fontosságú az implantátumok hosszú távú sikeréhez. Az elhanyagolt szájhigiénia kockáztatja az implantátum csontosodási folyamatát és a további gyulladásos folyamatokat idéz elő. Ennek elkerülése érdekekében rendelőnkben feltételként szabjuk meg a rendszeres, féléves kontroll vizsgálatokat, ahol ha indokoltnak tartjuk, további röntgenfelvételt készítünk, illetve egyéb szükséges dentálhigiénés kezelést is végzünk.
A dohányzás csökkenti a véráramlást és gátolhatja a sebgyógyulást, ezáltal növelve az implantátum beültetés kockázatát és csökkentve a sikeres integráció esélyét.
Terhesség: Terhesség alatt az implantáció általában nem javasolt, ugyanis szükség lehet fájdalomcsillapító vagy antibiotikum szedésére, illetve képalkotó felvételek készítésére. A szoptatást követően azonban nincs akadálya a műfog beültetésének.
Implantáció folyamata
Most, hogy már ennyi előzetes tudással rendelkezünk a fog iplantátumokról, nézzük meg, hogy hogyan is zajlik maga a műfog fogbeültetésének folyamata.
1. CBCT felvétel és szájsebészeti konzultáció
Az implantációt minden esetben CBCT felvétel előzi meg, ahol behátroljuk az implantátum helyét és pozícióját az állkapocsban, továbbá felmérjük, hogy megfelelő a csontállomány vastagsága és magassága.
2. Értékelés, tervezés
A felvétel kiértékelését követően a sebészi folyamat megtervezése következik (beleértve a csontpótlás szükségességének kérdését), majd ismertetjük a kezelési tervet és átadjuk az árajánlatot a páciensnek.
3. Implantátum beültetése
Amennyiben a páciens elfogadja az ajánlatot, a beültetésre több úton kerülhet sor, annak függvényében, hogy a páciens elegendő csontállománnyal rendelkezik-e, illetve, hogy hány fogat szükséges pótolni.
Amennyiben csontpótlásra van szükség további 2 módon folytatódhat a kezelés:
- csontpótlás után azonnali implantáció majd a 3-6 hónapos várakozási idő leteltével kerül sor a végleges pótlás elkészítésére.
- a csontpótlást 6-8 hónap gyógyulási idő követi, majd az implantátum behelyezését követően ismét 3 hónap várakozás után készül el a végleges pótlás.
Amennyiben nincs szükség csontpótlásra: az implantálást 3 hónap várakozás követi, majd ezután a páciens végleges pótlást kap.
Teljesen fogatlan állcsont esetén: a meglévő csontállománytól függ, hogy hogyan járunk el.
- Ha a csontállomány megengedi, a becsontosodás (várakozás) idejére hosszútávú ideiglenes fogpótlás készíthető, amely a műtét másnapján megkap a páciens és akár fix pótlásként is funkcionálhat.
- Ha a csontállomány nem engedi meg, akkor a becsontosodás idejére kivehető fogpótlás készül a páciens részére, melyet időnként újból alá kell bélelni.
Gyakori kérdések a fogászati implantátumokkal kapcsolatban
Mikor van szükség fogimplantátumra?
Amennyiben sorvégi foghiány miatt híd nem készíthető vagy a szomszédos fogak ép állományát nem szeretnénk eltávolítani (lecsiszolni). Továbbá, ha több egymás mellett álló fog hiánya miatt híd építése nem kivitelezhető. Emellett a nagymértékű fogvesztésre vagy a teljes foghiányra is megoldás lehet.
Mennyire tartósak az implantátumok?
Az implantátumok átlagos élettartamát 10-15 évre teszik, de rendszeres fogorvosi ellenőrzés mellett és mindennapos szájápolással akár élethosszra is tervezhetünk velük.
Lehetnek komplikációi a beültetésnek?
Bár a fogimplantáció igen biztonságos és hatékony eljárás, néhány lehetséges komplikáció kialakulhat az eljárás vagy az azt követő gyógyulási időszak során. Az implantátum beültetési területén vagy a körülötte lévő szövetekben enyhe gyulladás alakulhat ki bakteriális fertőzés, beavatkozás során történő sérülés vagy elhanyagolt szájhigiéné miatt. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a szájápolás fontosságát, ugyanis annak elhanyagolása következményeként olyan súlyos gyulladás léphet fel, amely miatt az implantátumot végső esetben akár el is kell távolítani.
Fájdalmas az implantátum beültetése?
Az implantátum behelyezése helyi érzéstelenítésben történik, így pácienseink semmilyen fájdalmat nem éreznek a műtét alatt. A beavatkozást követő napokban fellépő érzékenység, duzzanat, enyhe fájdalom normális reakció lehet.
Fogászati implantátum árak
Implantáció, fogbeültetés
-
Implantátum behelyezése 220 000 Ft
-
Csontpótlás 50 000 Ft-tól
-
Nagy kiterjedésű csontpótlás Egyedi ár
-
Arcüreg alap beemelés 80 000 Ft
-
Arcüreg feltöltés (sinus lift) 150 000 Ft
+ csontpótló anyag / g, és szükség esetén membrán
-
Csontpótló anyag 60 000 Ft-tól
-
Membrán 60 000 Ft-tól
-
Zárócsavar 20 000 Ft
-
Implantátum felszabadítás 15 000 Ft
-
Egyéni titán felépítmény 70 000 Ft
-
Implantoplasztika 50 000 Ft
-
Vestibulum plasztika 40 000 Ft
A végleges árat valójában nagyon sok tényező befolyásolhatja, így egy személyes konzultáció, továbbá röntgen és CBCT felvétel nélkül szinte lehetetlen biztos kezelési tervet és árajánlatot készíteni.
Árat befolyásoló tényezők
Implantátum minősége: Mint az élet minden területén, különböző gyártók, különböző minőségben és ezzel párhuzamosan különböző áron kínálják termékeiket. A fogászati implantátumoknál a magasabb ár a legtöbb esetben magasabb minőséget is garantál, így érdemes egy élethosszig tartó befektetésként gondolni az implantátum beültetésre.
Implantátumok száma: Nem árulunk el nagy titkot azzal, ha azt mondjuk, hogy ha több implantátumra van szükség, az bizony megsokszorozza az árat. Példaként említve egy teljes alsó és felső fogsor pótlása során a stabil alsó fogsor kialakításához 4-6 implantátumot, felső fogsorhoz pedig általában 6-8 implantátum szükséges behelyezni.
Csontpótlás: Amennyiben a páciens nem rendelkezik az implantátum biztonságos behelyezéséhez elegendő csontállománnyal, ebben az esetben csontpótlásra van szükség. Ez történhet szintetikus vagy autograft, azaz saját testből származó csontpótlással is, aminek az ára szintén nagyban növeli a teljes kezelés költségét.
Korona/fogpótlás anyaga: Az implantátumoknál a rágófelületet biztosító korona anyaga szintén meghatározó tényező lehet a kezelés teljes költségében. A koronák különböző anyagai különböző árkategóriákat képviselnek, ami fontos szempont lehet a fogpótlás tervezésekor és kiválasztásakor. Tehát nem mindegy, hogy fémkerámia korona, aranykerámia korona, titánkerámia korona, cirkónium korona vagy teljes kerámia korona lesz a kiválasztott fogpótlás. Rendelőnkben csak cirkónium vagy teljes kerámiából dolgozunk.
Időpontfoglalás
Amennyiben a magabiztos mosolytól Önt is csupán egy fogászati implantátum választja el, foglaljon időpontot előzetes konzultációra, ahol egy alapos fogászati vizsgálat után, részletes és személyre szabott kezelési tervvel állunk elő, hogy foghiánya többé ne legyen akadály. Jelentkezzen be még ma, hogy minél előbb megoldást nyújthassunk problémájára!