Esztétikus tömés

Esztétikus vagy fehér fogtömés.

Esztétikus tömés a foganyaghiány pótlására.

Az esztétikus vagy fehér fogtömés olyan esetekben javasolt megoldás, amikor foganyaghiány pótlása szükséges. Szuvas vagy letört fog esetében is alkalmazható, gyors és legtöbbször egy ülésben kivitelezhető esztétikai és fogforma helyreállító megoldás.

Mi a tömés?

A fogszínű vagy esztétikus tömés egy kompozit nevű anyagból készül. Ennek az anyagnak nagyon sok olyan tulajdonsága van, amely által tökéletesen helyre tudja állítani a kezelendő fogat mind formailag, mind esztétikailag és funkcionális szempontból is.

Többféle árnyalatú anyagok állnak a fogorvos rendelkezésére, amelyek közül kiválaszthatja azt, amelyik a legközelebb áll saját fogszínéhez, ezzel biztosítván azt, hogy a fogtömés ne legyen észrevehető.

Kemény, törés és kopásálló. Hasonlóan lehet majd használni a tömött fogakat, mint az épeket. Abban az esetben, ha a tömés túl sok fogfelszínre kell hogy kiterjedjen, a kevés megmaradt ép foganyag meggyengülhet. Ebben az esetben részleges korona vagy betét szükséges a tömés helyett, mely hosszú távú megoldást biztosít.

Szép, fényesre lehet polírozni a felszínét, ezzel teljesen olyan lesz, mint a fog többi része. A megfelelő polírozás megakadályozza a lepedék megtapadását a tömés felületén.

Miért fontos a fog helyes tömése?

A fogtömésnek két fő indikációs területe van: szuvas fog kezelése, illetve régi, nem megfelelő tömés cseréje. Abban az esetben, ha nagy mennyiségű foganyag hiányzik egy adott fogból, annak helyreállítása igényelhet más típusú megoldást (héj, betét, korona). Ha nem kezeljük időben a szuvasodást, az egyre kiterjedtebbé válik és a fogbél megközelítésével érzékenységet vagy fájdalmat, idővel fogbélgyulladást vagy fogbélelhalást is produkálhat.

A fogbél érintettség gyakran csak gyökérkezeléssel orvosolható, amely során a fogideg kerül eltávolításra. Az a fog, amely nagyobb kiterjedésű szuvasodást mutat le is törhet, mivel a foganyag veszteség meggyengíti annak ellenállóképességét. Bizonyos ilyen esetekben, a fog teljes eltávolítása szükséges lehet.

A régi, nem megfelelő fogtömés cseréje azért szükséges, mert alatta vagy körülötte szuvasodás (secunder caries) alakulhat ki, mivel a tömés nem zár jól. A régi tömés alatti szuvasodás néha szabad szemmel is észrevehető a fog elszíneződése miatt, de legtöbbször röntgenfelvét készítése válik szükségessé.

A fogsérülés tünetei

Érzékenység, fájdalom: A fogszuvasodás a kezdeti szakaszban okozhat édesre vagy hidegre való érzékenységet, később éles fájdalmat, amely az inger megszűnése után azonnal vagy néhány másodperc alatt megszűnik. Az elhúzódó fájdalom fogbél érintettségre utal, ami főleg a mély, kiterjedt szuvasodások esetében tapasztalható.

Fogtörés: A szuvas területek kezdetben kifehérednek, majd elszíneződnek, üreg képződik, a meggyengült fogrészek megrepedezhetnek, letörhetnek.

Fogínyvérzés, érzékenység, gyulladás: Abban az esetben, amikor a szuvasodás a két fog közötti fogíny papillához közel van, az érdes, szúrós üregszélek irritálhatják a fogínyt, vérzéshez vezethet.

A fogszuvasodás megelőzése

A rendszeres fogászati szűrés elengedhetetlen annak érdekében, hogy a kezdődő szuvasodást (incipiens cariest) időben felfedezzük és kezelni tudjuk. Nagyon gyakran, a szuvasodás olyan helyeken alakul ki, amelyek a páciens számára nem észrevehetőek (fogak érintkezési felszínén, hátsó fogak fognyaki részén, rágófelszíni barázdák mélyén).

A régi tömések rendszeres ellenőrzése és szükség esetén cseréje megelőzheti azt, hogy a fog megfájduljon vagy letörjön.

A tömés menete, lépései

  • A fogorvos ellenőrzi a kezelendő fog vitalitását, illetve azt, hogy az megfelelően reagál-e a hideg ingerlésre (fogbél állapotának a vizsgálata). Gyökérkezelés csak abban az esetben indokolt, ha a fogbél elhalt és nem reagál semmilyen külső ingerre.
  • Az orvos helyi érzéstelenítőt ad a fog területére, ezáltal a kezelés teljes mértékben fájdalommentes lesz. Kisebb szuvasodások kezelésekor a helyi érzéstelenítő nem feltétel.
  • Az orvos felhelyez a kezelendő fogra vagy fogakra egy gumilepedőt (kofferdam), amely teljeskörű nyál és lágyrészmentes területet biztosít számára a tömés elkészítéséhez. Ez a nyálrekesz azt is meggátolja, hogy a páciens nyelő vagy légcsövébe jussanak különböző apró eszközök, fogászati anyagok, átöblítő folyadékok.
  • A régi tömésnek az eltávolítása – csak abban az esetben, ha a fogban lévő tömés nem megfelelő, cserére és esetleg kiterjesztésre is szorul.
  • A szuvas részek eltávolítása, üregalakítás vízhűtéssel.
  • A kialakított üreg ellenőrzése, esetleges alábélelés behelyezése, kompozit tömés rétegezése és megvilágítása, polírozás.
  • Kontaktpontok ellenőrzése fogselyemmel (abban az esetben, ha a fog valamelyik vagy mindkét oldalsó felszíne töméssel lett helyreállítva).
  • Nyálrekesz eltávolítása, öblítés.
  • Harapás (fogérintkezés) ellenőrzése, beállítása. Nagyon fontos, hogy a tömés ne legyen „túl magas”. Ha a páciens az érzéstelenítő hatása miatt nem biztos abban, hogy az új tömése kényelmes, egy mihamarabbi időpontban van lehetőség ennek a beállítására. Fontos tudni azt, hogy egy magas tömés túlterhelheti a fogat, amely érzékennyé válhat, idővel fájhat.

A tömés után

A megfelelő módon elkészített és kidolgozott fogtömés több évig is tartós. Nagyon fontosak a megfelelő szájhigiéniai szokások kialakítása és a rendszeres féléves kontrollok.

Abban az esetben, ha érzéstelenítés történt, a szúrás helye 1-2 napig érzékeny lehet.

Csak az érzéstelenítő hatása megszűnése után étkezzen, hogy ezzel elkerülje az orca vagy ajak elharapását.

Mély üregek eseten alábélelés is szükséges, ami egy védőrétegből áll, amit a preparált üreg fogbélhez legközelebb eső részére helyezünk. Ilyenkor előfordulhat érzékenység vagy enyhe fájdalom a kezelés után, miután az érzéstelenítő hatása megszűnt. Abban az esetben jelezze ezt fogorvosát, ha a fájdalom 3-4 naptól tovább elhúzódik, fokozódik, kisugárzik más fogakra vagy arcának más részeire.

Fogíny érzékenység, enyhe fogínyvérzés: abban az esetben léphet fel, amikor a fogak érintkezési felszíneit is érintette a beavatkozás.

Gyakori kérdések

Miért ajánlott kicserélni a régi amalgám töméseket esztétikus tömésre?

Az amalgám tömés ezüst, fém színű, amely nem biztosít megfelelő esztétikai hatást, morfológiailag sem alakítható ki a felszíne úgy, mint a kompozit anyag esetében. Kutatások kimutatták azt, hogy az amalgám tömésben található higany, a nyálban kioldódva a szervezetbe kerül és különböző szervi problémákhoz vezethet (allergia, hajhullás, bőrbetegség). Mivel ez a kioldódás folyamatos, a higanymérgezés tünetei évekkel később is jelentkezhetnek, megnehezítve a kiváltó ok felderítését.

Nagyon gyakran tapasztaljuk azt, hogy az amalgám tömés alatt szuvasodás alakult ki, illetve feketére elszíneződött a tömés alatti fogszövet. Rendelőnkben nem készülnek amalgám tömések, mivel ezek egy olyan üreg kialakítási formát igényelnek azért, hogy ne essenek ki, amely valamennyi ép fogszövet eltávolítását is szükségelteti. Ezért is ajánljuk minden amalgámtömés mihamarabbi cseréjét esztétikus, időtálló fogszínű tömésre.

Miért válhat érzékennyé egy fog tömés után?

Ritkább esetekben, a helyi érzéstelenítő hatásának megszűnése után, a tömött fog területén észlelhetünk érzékenységet, diszkomfortot, esetleg fájdalmat. Ezeknek több oka is lehet:

  • Az érzéstelenítő helye érzékeny lehet 1-2 napig.
  • A kofferdam kapocs helye is lehet átmenetileg érzékeny.
  • A fogbél reakciója a hirtelen ért beavatkozásra: tompa vagy enyhén lüktető fájdalom, amely néhány nap alatt teljesen megszűnik.
  • Mély szuvasodás esetén, amikor a fogbélben már előzőleg kialakult egy visszafordíthatatlan gyulladás: ha a fájdalom több napig eltart, esetleg még fokozódik is, nyomásra vagy ráharapásra érzékennyé válik, valószínüleg a fogat gyökérkezelni kell.
  • A tömés túl magas: mihamarabbi korrekciót igényel, amit a fogorvos utólag is el tud végezni.
  • Ha a töméshez nem használtak gumilepedős izolálást, a vízhűtés hatására olyan szomszédos fog is érzékennyé válhat, amelyben mély, fogbél közeli szuvasodás van.
  • Fontos: Ameddig az érzéstelenítő hatása tart, ne egyen, mivel könnyedén elharaphatja nyelvét, orcáját, ajkait.

Az amalgám tömés eltávolítása mindig abszolút, gumilepedős izolálás és folyamatos elszívás mellett történik, ezáltal az amalgám részecskék lenyelésének és szervezetbe jutásának esélye nulla.

Időpontfoglalás

Kérjen időpontot az űrlap kitöltésével, adatainak megadásával, és hamarosan telefonon visszahívjuk! Minden megkeresésre 1 munkanapon belül válaszolunk.

Kérjük adja meg elérhetőségeit, hogy felvehessük Önnel a kapcsolatot. Az általunk gyűjtött információk segítenek ebben.
Kérjük írja le néhány mondatban, hogy miben lehetünk a segítségére. Nyugodtan írjon a panaszáról vagy az igénybe venni kívánt kezelésről.