Érzékeny fog: mi az oka és mit lehet tenni?

Egy érzékeny fog megkeserítheti a hétköznapokat, hát még ha több is van belőle! Aki hosszú ideje él fogérzékenységgel, már valamelyest hozzá is igazította ehhez a napi rutinját. Pontosan tudja, hogy az üdítőt szobahőmérsékelten kell inni, a fagyievést pedig szökőévente és csak nagyon óvatosan lehet megkísérelni. A fogmosáskor pedig ezeket az érzékeny fogat csak „lábujjhegyen” mossuk meg, nehogy újra érezzük azt a furcsa, kis áramütéshez hasonló, hirtelen fájdalmat, amit ilyenkor szoktunk.

Miért lesz érzékeny a fog?

Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ adhassunk, először egy picit meg kell ismernünk a fogak anatómiáját. A fogakat kívülről zománc borítja. Ez egy kemény és általában véve meglehetősen ellenálló réteg, mely azonban sérülhet és károsodhat bizonyos kémiai és fizikai hatásokra. A fogzománc a fognak a teljes koronai részét borítja, tehát mindazokat a felszíneket, melyeket normális esetben láthatunk a fogból.

A zománc alatt a szintén kemény, de már jóval kevésbé ellenálló dentin található. A dentint átjárják az úgynevezett dentincsatornák, melyek a fogbél irányából sugárszerűen indulnak ki. Legbelül pedig a fogbél található, melyet idegek, vérerek és egyéb szövetek halmaza alkot. A fogérzékenység akkor alakul ki, ha valamilyen okból kifolyólag a dentin védelme megszűnik vagy gyengül, így a dentincsatornák a fog belsejében található idegek felé közvetíthetik a külső ingereket.

A fogérzékenység okai

A gyakorlatban többfajta folyamat is vezethet érzékeny fog kialakulásához. A tünetek tehát hasonlóak, de az okok skálája meglehetősen széles. Nézzük a leggyakoribbakat!

A zománc elvékonyodása vagy sérülése

A fogzománc elvékonyodását okozhatja például a túl erős, vagy kemény sörtéjű fogkefével végzett fogmosás, savas ételek gyakori fogyasztása, de akár refluxbetegség is.

A sérülések lehetnek egészen banális balesetek: például amikor a fogunkkal nyitjuk ki valaminek a csomagolását, a fogzománcból akár látható darabok is lepattanhatnak. De észrevétlenül is kialakulhatnak mikrosérülések, például az éjszakai fogcsikorgatás vagy fogszorítás is okozhat szinte láthatatlan mikrorepedéseket a fogzománcban.

A fogíny visszahúzódása

A fognyakakat már nem borítja zománcréteg, mint a koronai részt. Itt egy úgynevezett cementréteg található, mely sokkal kevésbé kopásálló, mint a zománc. Fogágybetegség esetén (melyet szinte kivétel nélkül a nem megfelelő szájhigiénia okoz) a fogíny idővel elveszti a tapadását a fogon és elkezd visszahúzódni, szabaddá téve a fognyakakat, melyek így fokozottan érzékennyé válnak hidegre és melegre, de még a fogkefe érintésére is.

Fogszuvasodás

A fogszuvasodás során a fogzománc folytonossága megszakad, és megindul az üregképződés. Hétköznapi nyelven erre mondjuk azt, hogy „lyukas” a fogunk. A fentiekből már ki lehet következtetni, hogy a fogban képződött üreg, mely egyre közelebb és közelebb kerül a fog belsejében lévő idegekhez, miért is okoz fogérzékenységet. Ha csokoládé vagy cukor fogyasztásakor fájdalmat érzünk a fogunkban, okkal gyanakodhatunk, hogy fogszuvasodással állunk szemben.

Gyógyítható-e az érzékeny fog?

Az érzékeny fog kezeléséről természetesen a fogérzékenység okának meghatározása után lehet döntést hozni. Amennyiben a fogérzékenységet fogszuvasodás okozza, a fog esztétikus töméssel való ellátása, vagy a régi fogtömés cseréje nagy valószínűséggel meg fogja szűntetni a kellemetlen tüneteket.

Ha fognyaki érzékenységgel állunk szemben, a kezelés már komplexebb, hiszen itt először magát a kiváltó okot, a fogágybetegséget kell megszüntetni a tartós javulás érdekében. A fogágybetegség kezelése a fogak mélytisztításával kezdődik, melyhez egyes esetekben az ínyen ejtünk bemetszést, és félrehajtjuk, hogy a foggyökerek szabaddá váljanak a tisztításhoz.

A tisztítást követően természetesen az ínyt visszahajtjuk és varratokkal látjuk el. A kezelést gyakran egészítjük ki gyógyszeres terápiával, és nem ritkán néhány havonta meg is kell ismételni a teljesen gyulladásmentes állapot eléréséig. Ekkor azonban még csak az okot kezeltük, az érzékenység csak akkor fog enyhülni, ha olyan helyreállító beavatkozásokat is elvégzünk, melyek segítségével pótolhatjuk a betegség következtében felszívódott csontmennyiséget és ismét feszessé tehetjük az ínyt a fogak körül.

A zománcsérülések kezelése szintén többféle módon történhet, például kompozit anyagból készült direkt restaurációk formájában, melyek beborítják az érzékeny területet, elzárva azt a külvilág ingereitől. Fogcsikorgatás esetén készíthetünk éjszaka viselhető fogvédő sínt is, mely megóvja a fogakat a csikorgatás okozta további károsodástól.

Az érzékeny fog tüneti kezelése

Az fogorvoslásban elsősorban oki terápiára törekszünk, ám a megfelelő életminőséghez elengedhetetlen a kellemetlen tünetek kezelése is, főleg abban az esetben, ha a páciens számára pillanatnyilag nem megoldható komplexebb fogorvosi kezelést igénybe venni.

Jó szolgálatot tehetnek a fogérzékenységre kifejlesztett fogkrémek és szájvizek – ezektől általában nem várhatunk teljes fájdalommentességet olyankor, amikor már igazán kínzóvá vált a fogérzékenységünk, de igen hatékonyan képesek enyhíteni a kellemetlen tüneteket.

A fogorvosi rendelőben alkalmazható lokális megoldások közül igen jó eredményekkel szünteti meg a fogérzékenységet az érzékeny területek fluorid tartalmú ecsetelőlakkal történő kezelése.

Bízza szakemberre!

Bár sok terméket reklámoznak azzal, hogy gyógyírt nyújt az érzékeny fogak problémájára, és ezek némelyike valóban hatásos is, nem szabad megfeledkezni arról, hogy a fogérzékenység okát mindenképpen szükséges feltárni ahhoz, hogy tartósan is enyhüljenek a panaszok. Láthattuk, milyen sokféle ok húzódhat meg egy egyszerűnek tűnő fogérzékenység hátterében. Ezek többsége kezelés hiányában idővel rosszabbra fordul, és sokkal komolyabb problémákat okozhat a jelenleginél, melyeknek a megoldása komplexebb, időigényesebb és költségesebb is! A megfelelő diagnózist és kezelési tervet kizárólag fogorvos állíthatja fel, ne habozzon tehát felkeresni fogorvosát, ha fogai érzékenységét tapasztalja!

Időpontfoglalás

Kérjen időpontot az űrlap kitöltésével, adatainak megadásával, és hamarosan telefonon visszahívjuk! Minden megkeresésre 1 munkanapon belül válaszolunk.

Kérjük adja meg elérhetőségeit, hogy felvehessük Önnel a kapcsolatot. Az általunk gyűjtött információk segítenek ebben.
Kérjük írja le néhány mondatban, hogy miben lehetünk a segítségére. Nyugodtan írjon a panaszáról vagy az igénybe venni kívánt kezelésről.