Mi a direkt héj?
A direkt héj egy olyan gyors és látványos esztétikai megoldás, amely a fogászati rendelőben egy alkalom során elvégezhető. A saját foganyagból gyakran nem szükséges semennyit sem eltávolítani ahhoz, hogy a direkt héj elkészülhessen. Mivel az eljárás minimál invazív, gyakran javasolt megoldás fiatal korban és olyan pácienseknél, akiknél a hagyományos fogpótlás elkészítésével járó lenyomatvétel nehezen vagy egyáltalán nem végezhető el.
A fogorvos esztétikus, fogszínű anyagot rétegez a fog külső, látható felszínére és megvilágítja azt, végül csillogóra meg polírozza. Nem minden típusú esztétikai panasz kezelhető direkt héj készítésével. Egy előzetes konzultáció és megbeszélés elengedhetetlen. A fogorvos csak abban az esetben fog Önnek direkt héjat javasolni, ha az minden szempontból kivitelezhető, hogy egy időtálló megoldást nyújtson az Ön mosolyának.
Miért fontos a kezelés?
Ez a gyors és fájdalommentes beavatkozás azonnali eredményt biztosít és különböző esztétikával kapcsolatos problémákat oldhat meg. Megoldást nyújthatnak olyan esetben, amikor a fogak színe vagy felszíni texturája nem esztétikus: elszíneződött fogak, amelyek nem fehérednek ki hagyományos fogfehérítési beavatkozásoktól sem, elszíneződött gyökértömött fogak, amelyek nem, vagy kevésbé reagálnak a belső fogfehérítésre, olyan tömésekkel ellátott frontfogak, amelyek esztétikailag nem megfelelőek, de még nem igényelnek más jellegű pótlást (korona). Gyakran a fogelszíneződéshez fogzománc hiány vagy kopás is társulhat.
Egy másik indikációs terület a nem megfelelő formájú vagy dőlésű fogak helyreállítása: erősen kopott elülső fogak, amelyek éli kopásuk miatt megrövidültek, torlódott fogak (enyhébb torlódások), amelyek nem igényelnek fogszabályozást, rés (diasztéma) zárás elülső fogak között, rendellenes fogformák esztétikai helyreállítása (csapfog, nem szimmetrikus metszőfogak).
A kezelés előnyei:
- Gyors, látványos, azonnali megoldás, ami nem igényel fogtechnikust
- Esztétikai megoldás, foghoz hasonló esztétikai hatás, tartósság
- Fájdalommentes beavatkozás, gyakran érzéstelenítést sem igényel
- Kezelés utáni kellemetlenségek nem vagy csak nagyon ritkán szoktak előfordulni (érzékenység, fájdalom)
- Ép foganyag veszteség minimális vagy semmilyen (non prep héj) más típusú pótlásokhoz képest (porcelán héj, korona)
- Könnyen eltávolítható, cserélhető, javítható
- Nagyon fiatal pácienseknek is ajánlott, mivel nem kellemetlen, nem igényel hagyományos lenyomatvételt
Milyen tünetek esetén érdemes a direkt héj felhelyezése?
Fogelszíneződés: azt jelenti, hogy a fog színe nem esztétikus, hanem kisebb vagy nagyobb mértékben eltér a megszokott fogszíntől vagy a szájban található többi fog színétől. Van, amikor már a fog előtörésénél észlelhető ez az esztétikai probléma (tetraciklin ártalom, fluorózis), de van, hogy csak később alakul ki a fogelszíneződés (elhalt fog, elszíneződött gyökértömött fog). Érinthet egy, több vagy az összes fogat. Lehet külső vagy belső (amelogenesis imperfecta) eredetű. A fog színe lehet sárgás, barnás, szürkés, vöröses, foltos.
Zománcdefektus (hypoplasia): strukturális esztétikai elváltozás a fogzománc szerkezetében, amely belső vagy külső környezeti hatásra jöhet létre. Ebben az esetben, a fogzománc mennyisége és/vagy minősége nem megfelelő, ami esztétikailag is zavaró hatást produkál. A fogzománc elvékonyodik, porózussá válik, a felületén megjelennek apró gödrök, kopások, ritkábban lyukak. Ezeknél a fogaknál gyakori a fogérzékenység és a fogszuvasodás. Külső hatásra kialakulhat például vitaminhiány, fog traumák, szifilisz vagy terhesség, illetve gyermekkorban szedett gyógyszerek, fertőzések esetében.
Fogtorlódás: Amikor egy vagy több fog pozíciója a fogívben nem megfelelő, kifelé, befelé dől vagy tengelye körül elcsavarodik. Általában olyankor fordul elő, amikor az előtörésben lévő fogak szélessége nagyobb, mint a rendelkezésre álló hely. Fontos, hogy a tejfogakat megfelelően ápoljuk, lehetőség szerint ne legyenek túl korán eltávolítva, mert ezeknek helyfenntartó szerepük van a maradó fogak előtörésénél. Fogtorlódás léphet fel akkor is, ha az állcsont mérete kisebb vagy növekedése lassabb iramú. A legtöbb ilyen esetben, ragasztott vagy kivehető fogszabályozás javasolt, viszont vannak olyan helyzetek, amikor egy enyhébb fokú torlódás esztétikailag héjakkal is helyreállítható.
A direkt héj szükségességének megelőzése
- Tejfogak megfelelő ápolása, megtartása
- Vitaminpótlás
- Kálcium pótlás
- Egészséges táplálkozás
- Fluoridbevitel ellenőrzése
- Fogtrauma elkerülése
- Megfelelő szájhigiénia, szuvasodás megelőzése
- Fogelhalás megelőzése időben történő fogmegtartó kezeléssel
- Várandósság alatt bizonyos gyógyszerektől való tartózkodás
A direkt héj felhelyezésének menete, lépései
- Egy elsődleges konzultáció során, a fogorvos ellenőrzi a fogak állapotát, a fogak érintkezését és azt, hogy hány fogra javasolt direkt héj készítése.
- A helyi érzéstelenítés főleg akkor javasolt, ha az adott fogban a direkt héjjal egyidőben régi tömés cseréje is indokolt a legmegfelelőbb esztétikai hatás eléréséhez.
- Egy hagyományos direkt héj készítése során, szükség esetén, a fogorvos eltávolít a fog külső felszínéből egy nagyon vékony fogzománc réteget, előkezeli a fogat.
- Az előkészített fogfelszínre a fogorvos kompozit anyagot rétegez, és rétegenként megvilágítja azt. Ezáltal a kompozit réteg megszilárdul és a foghoz tapad.
- Az elkészült direkt héjat a fogorvos kidolgozza, a megfelelő formájú fogfelszín eléréséhez, meg polírozza, ellenőrzi a kontakt pontokat. A megfelelő polírozás és finírozás olyan fogfelszínt hoz létre, amelyre nem tapad a lepedék, vagy a fogkő és ezáltal egy nagyon élethű esztétikai hatást biztosít.
A kezelés után
- Abban az esetben, ha érzéstelenítés történt, a szúrás helye 1-2 napig érzékeny lehet.
- Csak az érzéstelenítő hatása megszűnése után étkezzen, hogy ezzel elkerülje az orca vagy ajak elharapását.
- Fogérzékenység kezelés után csak abban az esetben szokott megjelenni, ha a foganyagból vagy a régi tömésekből el lett távolítva. Legtöbb esetben nem jelentős és hamar elmúlik.
- Egy megfelelő módon elkészített direkt héj nagyon tartós megoldás különböző esztétikai problémákra.
- Szükség esetén, évente átpolírozható.
- Javítása: abban az esetben, ha egy kis darab lepattan belőle, az könnyen és egyszerű módon kipótolható.
- Megfelelő szájhigiénia, rendszeres fogászati szűrések bizosítják a pótlás hosszantartóságát.
Gyakori kérdések
Miben különbözik a direkt héj a kerámia héjtól?
A direkt héj készítés egy gyors eljárás, könnyen javítható, újrapolírozható, nem igényel fogtechnikai munkafázisokat (lenyomatvétel, ragasztás), ezáltal egyetlen időpontban elvégezhető és Őn már egy új mosollyal térhet haza. A kerámia (porcelán) héj kevésbé, vagy egyáltalán nem javítható, legalább két külön időpontot igényel, mivel a lenyomat kiöntése után, a fogtechnikus fogja azt elkészíteni a fogtechnikai laboratóriumban. A fogorvos egyéni módon tudja rétegezni a különböző zománc és dentin árnyalatokat, figyelembe véve a szomszédos fogak színét és jellegzetességeit. A költségeket tekintve, a direkt héj egy előnyösebb megoldás a porcelán héjhoz képest.
Milyen előnyei vannak a direkt héjak más típusú esztétikai eljárásokhoz képest?
Gyors, akár egy alkalommal elvégezhető, azonnali esztétikai eredmény. Legtöbb esetben ép foganyag eltávolítása nélkül vagy minimális preparálással megvalósítható.
Milyen esetekben nem javasolt a direkt héj?
- Olyan esetekben, amikor a fogérintkezések nem megfelelőek, a harapás megsüllyedése vagy a fogak túlterhelése eredményezhetnek fognyaki vagy éli kopásokat. Ilyenkor az elkészített héjak utólag sérülhetnek, lepattanhatnak a nem megfelelő fogérintkezések miatt, ezért először a harapást kell helyreállítani, megemelni.
- Amikor egy adott fogban nagy kiterjedésű szuvasodások, vagy régi tömések vannak, a megmaradt kevés ép foganyag olyannyira meggyengítheti a fogat, hogy korona készítésére lehet szükség.
- Nagy fokú fogtorlódások esetében fogszabályozás vagy invazívabb protetikai helyreállítások indikáltak.
- Kiterjedtebb esztétikai helyreállításhoz mosolytervezés és kerámia héjak vagy koronák javasoltak.
- Elszíneződött gyökértömött fogakra felnőteknél betét, korona vagy veneeronlay elkészítése javasolt, hogy a pótlás tartós legyen és elkerüljük a fogkorona törést.