Az emberi fogazat evolúciója során a bölcsességfogak szerepe egyre jelentéktelenebbé vált, és napjainkra több problémát okoznak, mint amennyi hasznot hoznak. A bölcsességfog, más néven harmadik nagyőrlő fog, az utolsóként tör elő a fogsorban, általában a tizenéves évek végén vagy a húszas évek elején. Azonban sok esetben már nincs elegendő hely a fogívben ahhoz, hogy ezek a fogak megfelelően elhelyezkedjenek, ennek következtében pedig különböző fogászati problémák léphetnek fel, mint például a fogszabályozási rendellenességek, a fogínygyulladás vagy a fogszuvasodás.
A modern emberi táplálkozás és életmód jelentős változásai miatt a bölcsességfogak elvesztették eredeti funkciójukat, amely az ősi időkben a nyers és kemény ételek elfogyasztásában nyilvánult meg. A feldolgozott ételek fogyasztásával az állkapocs mérete is csökkent az evolúció során, így a bölcsességfogak számára már nem maradt elegendő hely. Ráadásul megfigyelhető az a jelenség is, hogy egyre több embernél részben vagy teljesen hiányoznak a bölcsességfog csírák. Ez a tendencia az elkövetkezendő évtizedekben valószínűleg folytatódni fog, ami végső soron a bölcsességfogak teljes eltűnéséhez vezethet.
A továbbiakban áttekintjük a bölcsességfog gyulladás kialakulásának okait, legfontosabb jellemzőit, valamint a kezelés lehetőségeit, hogy jobban megértsük és kezelhessük ezt az egyre gyakoribb problémát.
Bölcsességfog gyulladás okai
Impaktált fog: A bölcsességfog nem tud megfelelően előtörni, mert nincs elegendő hely a fogívben, és a fog részben vagy teljesen az íny alatt marad.
Szuvasodás: A nehéz tisztítás miatt a szuvasodás veszélye is magas, továbbá félő, hogy a szuvas bölcsességfog a szomszédos fogakat is megfertőzi.
Tasakképződés és ínygyulladás: A nehezen tisztítható területeken felhalmozódó ételmaradékok és baktériumok fertőzést okoznak és gyulladásban tartják az ínyt.
Fogszabályozási problémák: A bölcsességfogak nyomást gyakorolhatnak a meglévő fogakra, eltolva őket, ami további gyulladást okozhat.
Bölcsességfog gyulladás tünetei
A bölcsességfog gyulladása számos kellemetlen tünettel járhat. A leggyakoribb tünetek közé tartozik:
- Erős fájdalom az érintett fog körül, amely akár a szájüreg más részeire is kiterjedhet.
- Duzzanat az állkapocsban és az arcban.
- Vörösség és érzékenység a gyulladt területen.
- Szomszédos fogak fájdalma a nyomás miatt.
- Nehéz szájnyitás, rágási nehézségek vagy súlyos esetben szájzár.
- Nyaki nyirokcsomó duzzanat.
- Fej és fülfájás.
- Láz és általános rossz közérzet.
- Rossz szájíz, kellemetlen szájszag.
Bölcsességfog gyulladás kezelése
A bölcsességfog gyulladásának kezelésére több módszer is létezik, attól függően, hogy mennyire súlyos a probléma:
Antibiotikum és fájdalomcsillapító
Akut gyulladás esetén elsőként a gyulladás megszüntetése a cél, ugyanis ebben az állapotban nem ajánlatos eltávolítani a bölcsességfogat, mivel ezzel a gyulladás vérben való továbbterjedését és a páciensre nézve egy igen fájdalmas fogászati beavatkozást kockáztatnánk.
Tömés
Amennyiben a fog állapota még lehetővé teszi, a tömés megoldást jelenthet a fog megmentésére. Azonban ha a fog nehezen tisztán tartható ez a kezelési módszer hosszútávon nem fog eredményt hozni és végül nagy valószínűséggel a fogat el kell távolítani.
Gyökérkezelés
A bölcsességfogak gyökérkezelésére viszonylag ritkán kerül sor, ugyanis a korlátozott hozzáférés és a fog anatómiája miatt a gyökércsatornák kezelése rendkívül nehéz, és a siker a legtöbb esetben elmarad.
Körbemetszés
Körbemetszés során eltávolítjuk a fogat részben borító ínydarabot, illetve megtisztítjuk a kialakult tasakokat. Ezáltal a gyulladt terület gyógyulása felgyorsul, és könnyebb lesz a tisztántartása.
Bölcsességfog eltávolítása
Végül, ha a bölcsességfog megmentése vagy kezelése nem lehetséges, akkor a fogat el kell távolítani, ezzel megkönnyítve a megfelelő szájhigiénia fenntartását. A beavatkozás előtt röntgenfelvételt készítünk, hogy pontos képet kapjunk a fog elhelyezkedéséről, majd a beavatkozás steril körülmények között zajlik.
A bölcsességfogak eltávolítása ma már rutin eljárásnak számít, és maga a beavatkozás közel sem annyira fájdalmas, mint maga a gyulladásban lévő bölcsességfog. Rendelőnkben mindent megteszünk annak érdekében, hogy pácienseink minimális kellemetlenséggel essenek túl ezen a “rettegett”, ámde a valóságban annál egyszerűbb kezelésen.
A bölcsességfog gyulladás szövődményei
Amellett, hogy a bölcsességfog torlódást és a szomszédos fogak szuvasodását okozhatja, súlyos esetben gyulladásos góccá is alakulhat, amely az egész szervezetre kihatással lehet. Ennek következményeként:
- cisztát,
- tályogot,
- ízületi gyulladásokat,
- ekcémát,
- hasnyálmirigy problémákat,
- nőgyógyászati gondokat,
- állcsont pusztulást,
- Izületi panaszokat,
- hajhullást okozhat.
Bölcsességfog fájdalomcsillapítás házilag
Ameddig nem jut el az orvosi székbe, néhány házi praktika is segíthet enyhíteni a fájdalmat:
Vény nélküli fájdalomcsillapítók: A patikában kapható, vény nélküli fájdalomcsillapítók ideig-óráig csillapítják a bölcsességfog gyulladás okozta fájdalmat. Fontos azonban, hogy a betegtájékoztató leírásának megfelelően, az előírt mennyiségben alkalmazza ezeket a készítményeket.
Sós vizes öblögetés: Egy pohár meleg vízben oldjon fel egy teáskanál sót, és öblögessen vele naponta többször. A szájban lévő baktériumok száma és ezzel együtt a gyulladás mértéke is csökkenni fog.
Hideg borogatás: A jégzselé vagy a hideg vizes borogatás alkalmazása csökkenti a duzzanatot és a fájdalmat, illetve enyhe zsibbasztó hatást is tapasztalhat. 15 perces borogatás után tartson 15 perces pihenőt, majd ismételje meg a folyamatot.
Fokhagyma: A fokhagymának antibakteriális tulajdonságai vannak. Egy gerezd fokhagymát összetörve helyezze a fájó fogra vagy akár szét is rághatja.
Szegfűszeg olaj: A szegfűszeg olaj természetes érzéstelenítőként működik. Egy fülpiszkálóra vagy vattapamacsra cseppentve vigye fel a fájdalmas területre.
Bölcsességfog gyulladás kezelés árak
Amint korábban említettük, a bölcsességfog kezelésének több módja is létezik, és ennek megfelelően a költségek is attól függően változnak, hogy egy egyszerű tömésre, sebészi körbemetszésre vagy a bölcsességfog teljes eltávolítására van szükség. Aktuális árainkat itt találja meg:
Szájsebészet
-
Szájsebészeti konzultáció 20 000 Ft
-
Tejfog eltávolítás 15 000 Ft
-
Egyszerű fogeltávolítás 20 000 Ft
-
Bölcsességfog eltávolítás (egyszerű) 35 000 Ft
-
Bölcsességfog eltávolítás (műtéti) 50 000 Ft
-
Incisio (sürgősségi) 20 000 Ft
-
Arcüreg zárás 40 000 Ft
-
Fog/gyökéreltávolítás 30 000 Ft
-
Fog/gyökéreltávolítás dissectioval 35 000 Ft
-
Fog/gyökéreltávolítás feltárásból (műtéti) 40 000 Ft
-
Gyökércsúcs eltávolítás (resectio) 50 000 Ft
-
Gyökércsúcs resectio retrograd gyökértöméssel 75 000 Ft
-
Ínyplasztikai beavatkozások 50 000 – 150 000 Ft
-
Excisio 30 000 Ft
+ szövettan
-
Szövettan 20 000 Ft
-
Lézeres frenulectomia 40 000 Ft
Időpontfoglalás
Ne hagyja, hogy a bölcsességfog gyulladása tönkretegye a mindennapjait! Amint fájdalmat vagy duzzanatot észlel, mielőbb keresse fel rendelőnket! Szakképzett csapatunk készen áll, hogy gyorsan és hatékonyan megszüntesse a gyulladást, így elkerülheti a súlyosabb problémákat és a későbbi komplikációkat. Ne várja meg, amíg elviselhetetlenné válik a fájdalom – lépjen velünk kapcsolatba még ma!